אם יש לכם מרפסת בבית או בדירה שלכם, המשיכו לקרוא וגלו על דרך מאד שימושית להפוך אותה למקום שיותר נעים להיות בו. מרפסות רבות היו יכולות להיות יותר מוצלות אם רק היו מתקינים בהם מערכת הצללה כמו שצריך. לעיתים ההתקנה היא לא מקצועית או שהמוצר לא מתאים. מקרים כאלו נגמרים במפח נפש ובזבוז כסף לריק. בשביל שזה לא יקרה גם לכם, בואו נבין איך עושים זאת נכון.

בחירה נכונה של סוכך

השלב הראשון בבחירת סוכך הוא התכנון שלו. יש לבצע מחקר קטן לגבי הצרכים שלנו והאפשרויות הקיימות במרפסת. לכל מקום יש את הגודל שלו, את הזווית שלו מול השמש או מול בתים אחרים למשל. בשלב הבא, אנחנו כבר נעבור לבחירה של הרכיבים עצמם. אחד המרכזיים בהם הוא המנוע אשר מניע את כל הסוכך.  צריך לבחור במוצר עמיד ואיכותי מכמה סיבות שונות. ראשית, המנוע הזה עובד בתנאים מאד קשים של חום או קור ועומסים רבים. שנית, מנוע הסוכך שלנו צריך לעבוד ללא תקלות בכדי לא להיתקע עם סוכך סגור או פתוח. זה יכול אפילו להביא לנזקים היקפיים חמורים יותר. ישנם כיום מנועים מעוד איכותיים בטכנולוגיית 'ג'ט' חדישה. אלו מבצעים את העבודה לאורך שנים ללא תקלות.

רכיבים נוספים הם למשל השלטים ומערכת הבקרה. גם כאן נמליץ לא להתפשר על המחיר הזול ביותר כי בסופו של דבר – הזול יוצא ביוקר. בקר טוב יוכל לשלוט על הסוכך באופן אוטומטי ואפילו להביא לסגירה שלו בזמן רוח חזקה בכדי להגן עליו.

סוכך למרפסת: כל מה שצריך לדעת לפני ההתקנה

נושאים חשובים לתת עליהם את הדעת

חשוב מאד להכיר את לשון החוק בנושא בניה של פרגולות וסוככים. חוק הפרגולות 2020 – תיקון 101 לחוק התכנון והבנייה קובע שניתן להקים סוכך שהוא עד שטח של 20 מ"ר ללא היתר. יש לברר אם הבניה תצריך אתכם בהגשת 'טופס עבודה פטורה מהיתר' לרשות המקומית. לרוב, זה לא נדרש. במקרים גבוליים או שמצטרפים לעוד עבודות שיפוץ, תהיו חייבים להתייעץ עם בעל המקצוע המתכנן. יש מקרים בהם זה נחשב לסגירת מרפסת אבל שוב, מדובר רק במקרים בהם מתבצעת בניה נוספת על הסוכך עצמו. בכל מקרה, אישור לסוכך יינתן מהר יותר מכל אישור בניה אחר. חשוב מאד להוציא אישור כזה במידה ונדרש ולא להסתכן בבניה לא חוקית אשר יכולה להסתיים בצו הריסה או קנסות חלילה.

הבחירה המוצר עצמו היא כמובן חשובה גם כן. הנה מה שלא ידעתם על סוככים עד כה: הם רק נראים כמו מוצר פשוט, אבל למעשה משתמשים בטכנולוגיות שונות בכדי להבטיח את התפקוד המיטבי שלהם:

החומר הסוכך עצמו – הוא עשוי מחומר אשר מנצל היטב את ההתפתחויות האחרונות במדע החומרים. הוא יכול לשמור על גמישות גם לאחר שימוש אינטנסיבי ובעיקר – הוא עמיד לקרינת אור מסוג UV אשר מזיקה לחומרים רבים ומפרקת אותם.

השלד עצמו – כאן יש הרבה מחשבה כיצד לייצר את החוזק המרבי מבלי להכביד מדי על המוצר הסופי.

פרטים שונים – סוככים איכותיים הם כאלו שחושבים למשל על שפת הסוכך והדרך בה המים נוזלים לאורכה. יש שם מחשבה על הצבע שיהיה נעים וישתלב טוב עם אור השמש. הגלילה של הסוככים צריכה להיות הכי קומפקטית שניתן ועוד פרטים נוספים שרק סוככים מהמותגים המובילים יכולים להכיל.

שווה להשקיע בסוכך טוב שכזה אשר ישרת אתכם נאמנה במשך שנים ארוכות, במקום להחליף כל כמה שנים מוצר.