כיום מדברים רבות אודות התחדשות עירונית, וזאת כי בזמן שאין הרבה עתודות קרקע פנויות, כן יש מבנים שמוטב לשפץ ואף לבנות מחדש, ולו מטעמי ביטחון ואיכות חיים. לאור הדברים מדובר בצעד משמעותי שמהווה הזדמנות פז שרבים מבקשים לנצל – הן מבחינת תושבים והן מבחינת יזמים וקבלנים, ואכן בעיר רחובות ניתן למצוא לא מעט פרויקטים שלוקחים את המצב הקיים ומשפרים אותו – שלוקחים את המצב הקיים ומציעים יותר מבנים חדשים, יותר דירות שראויות למגורים, יותר תשתיות משופרות, יותר שכונות מחודשות ובאופן כללי מדובר בשינוי שמושך משפחות חדשות ושמשפר את פני העיר ואת איכות החיים.

נדלן ברחובות

פרויקטים חדשים

בחינה מהירה של מצב הנדל"ן ברחובות מעלה שיש פרויקטים חדשים שקורמים עור וגידים. פה נציין שבין היתר תוכנית התחדשות עירונית מציעה שלוש אופציות: תוכנית פינוי בינוי, תמ"א 38 ותוכנית "בינוי פינוי בינוי". שלושת אלו מובילות את ההתחדשות, כאשר כל צורך, הזדמנות גיאוגרפית והנעה יזמית מגדירים כיצד הדברים יתבצעו, אך בדבר אחד ניתן להיות בטוחים: הנדל"ן ברחובות אכן מתחדש – יש למה לצפות והיכן להשקיע, בין אם אתם תושבים, משקיעים, או יזמים.

מהלכי בנייה שמוטב להכיר

מקרה לדוגמה – שכונת קריית משה

כמקרה לדוגמה ניתן לבחון את שכונת קריית משה. בשכונה זו עומדים להרוס כ1,300 יחידות דיור ובמקומן ייבנו כ 9,500 יחידות דיור חדישות – כמות מרשימה לכל הדעות. הליך זה עומד להיות מואץ ולהתקדם בהתאם לשיטת "בינוי פינוי" – קודם בונים ולאחר מכן הורסים, משמע ראשית ירימו מגדלי מגורים חדשים, לאחר מכן יעבירו אליהם את הדיירים ורק אז יתחילו להוריד את הבניינים הקיימים. לצד מערך הבנייה הנרחב, גם יש לצפות לשדרוג משמעותי של כל האזור. כך למשל ירחיבו את אזור התעשייה הישן, יקימו מערכת תשתיות חדישה, ייבנו תחנת רכבת, יפתחו שלל אזורים ירוקים (ואם נדייק מדובר ב100 דונם שמוקצים עבור שטחים ציבוריים במרחב הפתוח), יקימו שטחי תעסוקה ומוסדות ציבור (בתי כנסת, מגרשי ספורט, מוסדות חינוך ומרפאות) ועוד.

עם הפנים קדימה

עם סיום הפרויקט עתידה השכונה להכיל כ31,000 תושבים – משמע כמות התושבים בעיר עומדת לגדול באופן משמעותי, ולו בזכות פרויקט אחד (אך ענקי). אי לכך העיר ששוכנת במישור החוף הדרומי ושהחלה את דרכה בכלל כמושבה, כיום גדלה, מתפתחת ומשפרת את תנאי המחייה, וכפי שהמגמה מצביעה זוהי רק ההתחלה. מכאן שאם נביט קדימה, יהיה זה רק הגיוני לצפות שהעיר תמשיך לגדול ותהווה אופציית מגורים מושכת עבור אנשים רבים שמצד אחד מבקשים לגור במרכז, אך מצד שני נרתעים ממחירי הדירות שמאפיינים את ת"א ושלוחותיה. יש חלופה, והיא איכותית וללא ספק שווה בחינה.