טיול עם כל המשפחה

טיול עם כל המשפחה ללא ספק מבטיח חוויה מיוחדת ששווה לחכות לה, חוויה שתשאיר שק עמוס בזיכרונות נעימים ותהווה זמן איכות משמעותי, אך על מנת לוודא שתנצלו את ההזדמנות על הצד הטוב ביותר, יש כמה דברים שמראש רצוי לשים לב אליהם, אך ראשית נסיר ספק – גם אם מדובר בטיול עם ילדים קטנים, עדיין ניתן לצאת עמם ומאוד ליהנות, כי אין הכרח שהילד יידע לצעוד לאורך זמן, או שיגלה בגרות ויקשיב בסבלנות להסברי המדריך, אלא החוכמה היא להבין איזה סוג של טיול "לתפור" עבור כל הרכב ואופי משפחתי, ולשם כך אגדנו מספר טיפים חשובים.

ראשית ציוד

רגע לאחר שמבינים לאן יוצאים, יש להכין את כל הציוד לטיולים, וזאת כי הרבה פעמים ההיערכות מצריכה הזמנה של פריטים מסוימים מחו"ל, חיפוש אחר הציוד המתאים ביותר, השאלה מחברים ובאופן כללי מתעורר הצורך להשלים חסרים. חשוב להבין שהכנה נכונה תשפיע באופן ישיר על איכות הטיול, כי מספיק שלא יהיה עליכם פלסטר, מגבונים, מטרייה, בגד חם וכדומה, על מנת שסך החוויה תיפגע. עוד נציין שבעת הכנת הציוד רצוי לבחון את הרשימה בהתאם לציוד היומיומי (למשל מברשות שיניים ובגדים להחלפה), בהתאם לציוד נקודתי (למשל אוהל ופנס ראש) ובהתאם לרשימה שמיועדת להעברת זמן הפנאי בנעימים (למשל כדור ומשחקי קלפים).

חושבים קדימה

כאשר יוצאים לטיול עם המשפחה, מראש יש להבין שהטיול צריך להתאים הן למבוגרים והן לילדים ובו זמנית יש להבין שכל אחד מחזיק בהעדפות מעט שונות. מכאן שראוי לנסות להתאים את הטיול לכולם כמה שניתן ואף להתייחס לצרכי קצה. כך למשל אם מדובר בילדים קטנים, הרי שאין להרבות בנסיעות ממושכות, רצוי לבחור ב"טיולי כוכב", אין להגיע למקומות מאוד עמוסים או שמאופיינים בתורים ארוכים, רצוי לשלב זמני מנוחה וכדומה. כמו כן, יש לבנות את מסלול הטיול באופן שמאפשר לראות דברים חדשים, אך מבלי להוביל לעומס גירויים, כך ששילוב של אטרקציה אחת או שתיים בכל יום תסגור היטב את הפינה.

אל תשכחו את עצמכם

עם כל הכבוד לרצון להעניק לילדים חוויה ייחודית, לרגע אל תשכחו גם אותכם זוג ההורים, כי אם הילדים יחזרו הביתה עייפים ומרוצים אך אתם תחזרו הביתה בעיקר עייפים, הרי שפספסתם את המטרה – לא מדובר בטיול מוצלח, ובטח שלא תבחרו לשחזר את החוויה בשנים הקרובות. אי לכך חשוב לזכור שטיול משפחתי בין היתר מיועד גם עבורכם, ועל כן תשקיעו בהתאם, ולו כי לא כל יום יוצא לקחת חופש ופשוט ליהנות. כיצד אם כן ניתן לשלב בין ההנאה של הילדים לזו שלכם? צאו למסעדה טובה, תיהנו מטיפול מסא'ז, תבחרו ביעד שמעניין גם אותכם, תבחרו באטרקציות שאינן מצריכות מכם לעשות שמיניות באוויר (למשל לשאת את הילדים על הידיים לאורך המסלול) וכדומה.

טיול עם כל המשפחה

שילוב הילדים בתכנון הטיול

תכנון של טיול עשוי לכלול אינספור פרטים, אך חשוב לעצור ולאפשר גם לילדים לסייע בקבלת ההחלטות. כאשר הילדים יחושו שמתחשבים בדעה שלהם הם יותר יתרגשו ואף יותר ייהנו, וזאת כי יחושו שהצלחתו בין היתר קשורה למעורבות האישית שלהם, עובדה שתימנע מהם לקטר ותגרום להתמקד בדברים הטובים.

שגרה חופשית

גם בטיול חשוב לשמור על השגרה, ולו בכדי שלכם ההורים יהיה יותר קל. כמובן שאין זה הכרח אלא רק המלצה וכמובן שנחמד מדי פעם לצאת מהקווים, אך באופן כללי מומלץ לשמור על שעת השינה של הילדים, על זמני הארוחה, על מקלחות לפני השינה וכדומה. גם אם לעיתים זה לא נראה, ילדים כן זקוקים לשגרה, השגרה מסייעת למצוא עוגן וליהנות מכל מה שקורה מסביב.

תמונות ועוד תמונות

טיול מהווה הזדמנות נהדרת לצלם תמונות, לצרוב חוויות ובאופן כללי למלא את האלבום המשפחתי. אי לכך לרגע אין לשכוח לעצור ולצלם תמונות מצחיקות, תמונות ממקומות יפים, תגובות של הילדים וכמובן שגם תמונות משפחתיות. עצרו לבקש מאנשים שיצלמו אותכם ביחד, כי אם רק תעצרו לחשוב, תבינו שכמעט ואין לכם תמונות של כולם ביחד, ואילו טיול מהווה הזדמנות נפלאה.

תשקלו לצרף חברים

מכירים את הסיטואציה שחבר מגיע אחה"צ אל הילד ובמקום שיהיה יותר בלגן, אתם מופתעים לגלות שהכול זורם יותר חלק? ובכן כאשר יוצאים לטיול משפחתי מוטב לשקול לצרף זוג חברים קרוב שיש לו ילדים באותם הגילאים של הילדים שלכם. באופן שכזה לילדים תהיה תעסוקה ואילו אתם ההורים תיהנו מזמן איכות עם חברים. עם זאת, לפני שיוצאים לטיול עם חברים, מוטב לבצע תיאום ציפיות, הן לגבי אופי הטיול והן לגבי הזמן שמתכוונים לבלות ביחד.

מומלץ ביותר!

בשורה התחתונה טיול משפחתי מהווה הרפתקה לא רק מאוד מהנה, אלא גם מאוד חשובה, וזאת כי חשוב לחוות את התא המשפחתי גם מעבר לשגרה, חשוב לקחת הפסקה מהמוכר, חשוב להשקיע בבני המשפחה, חשוב לראות עולם ולחוות, חשוב להיזכר שהעולם יפה – חשוב ליהנות עם האנשים האהובים עליכם ביותר. שיהיה טיול מהנה!