תהליך הקבורה בישראל מתבצע לרוב באמצעות חברת קדישא או עמותות המנהלות את תהליך הקבורה מתחילתו עד סופו. במדריך זה נציג את כל הסידורים, כך שתוכלו לקחת בחשבון את כל התהליכים אותם יש לבצע לצורך קבורת המת.

הסידורים אותם יש לבצע בכדי להוביל את המת לקבורה

בשל מצוקת מקומות הקבורה החמורה במדינת ישראל, לא מעט ישראלים מחליטים לבצע רכישה של חלקת קבר מראש. שימו לב כי מדובר בעלויות אשר יכולות להגיע לעשרות אלפי שקלים, במידה ואתם מחליטים לקבור את המת שלא באזור המגורים או בבית קברות "סגור". במידה והמת נקבר בקבורה רוויה (קרי קומות) או בתוך האדמה, בבית קברות במקום מגוריו, עליכם ליצור קשר באופן מיידי עם קבלן מצבות. עם מצבות ביאזי תוכלו לבחור את המצבה המתאימה לכם, בין אם מדובר בקבורה בקיר או בקבורה באדמה – גם בעבור קברים זוגיים. קבלן מצבות מוביל ידע לספק לכם את המענה הנדרש הן מבחינת עיצוב המצבה בהתאם לדרישות שלכם ותוך זמן אספקה קצר.

הליך הקבורה בישראל מהם הסידורים הדרושים

קבורה בישראל: כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

ע"פ החוק במדינת ישראל, מי שאמון על תהליך הקבורה בישראל הוא המשרד לשירותי דת. תחת המשרד עובדת חברת קדישא וכן עמותות נוספות אשר קיבלו אישור לנהל את תהליך הקבורה והלוויה, כאשר העלות של הקבורה מתבצעת באמצעות המוסד לביטוח לאומי. למעשה, הביטוח הלאומי הוא זה שנושא בעלויות של הקבורה, כאשר יש לקחת בחשבון כי במקרים בהם מחליטים לקבור את המת בקבר שאינו בתצורה של קיר תידרשו לשאת בעלויות הקבורה בעצמכם, גם במידה ותרצו לשמור את המת בקירור למשך 24 שעות וכן במקרים בהם נדרש לבצע הובלה של גופת הנפטר לבית הקברות. לצורך הליך הקבורה, נדרש לקחת תיעוד של תעודת הפטירה דרך מד"א (במידה והנפטר מת בבית) או מבית החולים. האישור מונפק בחינם, אולם יש לקחת בחשבון כי במידה והנפטר מת בבית תידרשו להזמין את משטרת ישראל, כחלק מנוהל שבו כל אדם שמת בביתו חייב להיבדק ולבחון האם המוות אכן היה בנסיבות טבעיות. רק לאחר קבלת אישור המשטרה, ניתן להתחיל בסידורי הלוויה.

התארגנות לפני הליך הקבורה

ראשית יש לדעת כי תהליך הקבורה בישראל מתבצע תוך 24 שעות, ולכן אם יש לכם שאלות לגבי הליך הקבורה ניתן בהחלט ליצור קשר עם המשרד לשירותי דת. המשרד מפעיל מוקד הפתוח לציבור 24 שעות ביממה (למעט שבתות וחגים*) ובאמצעותו תוכלו לקבל את כל המידע הנוגע לסידורי הלוויה. לאחר שקיבלתם את הפרטים, השלב הבא הוא להזמין מודעות אבל, כך שבני החברים והחברים ידעו מתי מועד הלוויה. כיום ניתן להעביר את המודעות גם באמצעות וואטסאפ לצורך עדכון, ולאחר שעדכנתם ניתן להתחיל בהליך הלוויה בבית הקברות – באופן דתי או חילוני.