לכל אדם באשר הוא, מגיעה הזכות לחיות בשוויון מלא, בכבוד וגם בנוחות ועצמאות מלאה, או עד כמה שניתן. במקרים רבים, אנשים בלעי נכויות ומגבלות כאלו ואחרות עשויים להזדקק להנגשה כזאת ואחרת. אם כך, מה יהיה עלינו לדעת על הנגשת שירותי נכים?

כולנו היינו רוצים לחיות חיים נטולי מגבלות והגבלות, אך בחלק מהמקרים דבר זה אינו אפשרי. במקרים בהם אנשים סובלים מנכויות כאלו ואחרות או ממגבלות פיזיות, יהיה עליהם להשתמש בשירותי הנגשה שונים אשר מייצרים עבורם את הנגישות הנדרשת, בלעדיה הם פשוט לא יכולים להתנייד ולהשתלב באוכלוסייה כמו שאר האנשים.

שירותי נכים – מידע על הנגשה

בבואנו להנגיש שירותי נכים, בין בם במתחם כזה או אחר, יהיה עלינו לענות על השאלות הבאות:

כל מה שצריך לדעת על הנגישות בשירותי נכים

מהו אחוז בעלי המוגבלויות באוכלוסיית ישראל?

נכון לשנת 2020, בישראל קיימים לא מעט אנשים בעלי מוגבלויות באוכלוסייה. למעשה, 18% מהאוכלוסייה הם אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות כאלו ואחרות, מה שמצריך הנגשת נכים ובעלי מוגבלויות במקומות רבים, במתחמי מזון, במפעלי עבודה, בקניונים ועוד.

אז, מהי בעצם הנגשת שירותי נכים? ובכן, בכדי לענות על כך, יהיה חשוב להבין כי ההנגשה משתנה ממקום למקום ומשירותים לשירותים. למה הכוונה? מאוד פשוט. באופן כללי, כשאומרים "הנגשה לנכים ולבעלי מוגבלויות פיזיות", מתכוונים לכך שיש להתגבר על כל מיני מכשולים, לפעמים אפילו מכשולים מסוכנים, אשר מונעים מהאדם בעל המוגבלות להגיע לשירותים. אם כך, ההנגשה תשתנה בהתאם למכשולים שיהיה עלינו להתגבר עליהם.

במספרים – עד כמה יש צורך להתחשב בנכים ובבעלי המוגבלויות?

אם רוצים לדבר מספרים, הרי שבלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל מעריכים כי חיים בישראל, נכון לשנת 2020, למעלה ממיליון וחצי אנשים בעלי נכויות. מתוך אותם מיליון וחצי אנשים אשר חווים מוגבלות פיזית, כ-750,000 אנשים זקוקים לשירותי הנגשה באופן קריטי.

אין ספק, לכולנו מגיעה את הזכות להתנייד בכמה שיותר קלות ובכמה שיותר חופשיות. בכדי לאפשר זאת לכולם עד כמה שניתן, יהיה עלינו תמיד להתחשב באנשים בעלי מוגבלויות פיזיות. גם אם זה אומר שאנחנו צריכים לפעמים לעזור להם באופן אישי. נתקלתם באדם נכה אשר מתקשה להגיע ליעדו? פנו זמן וסייעו לו עד כמה שניתן.