התארים הנחשקים ביותר

ישנו כיום בארץ מבחר רחב מאוד של תחומים, שבהם ניתן ללמוד לתואר אקדמי. השיקולים בבחירת תחום לימוד, רבים ומורכבים והם כמובן גם אישיים מאוד. יש עם זאת, תארים מבוקשים יותר מאחרים. מהם התארים הנחשקים ביותר?

מדעי המחשב

זה נכון, תואר במדעי המחשב הוא תואר משמעותי מאוד, מאחר שהוא מהווה סוג של כרטיס כניסה לעולם ההייטק, בו המשכורות גבוהות והאפשרויות רבות. תחום זה מבוקש מאוד, עקב התדמית הטובה של עולם המחשוב מבחינת תעסוקה, עם דגש על השכר הגבוה. מדובר בתחום שנתפס ככזה, שיש לו עתיד מובטח. מדובר רק בסוג אחד של אופן כניסה לשוק ההייטק, מאחר שמבחינת משרות, יש גם ביקוש למומחים, שאין להם תארים, אם כי כמובן, לבעלי התארים קל יותר להתקבל לעבודה והשכר עשוי גם כן להיות מושפע לטובה.

כלכלה

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, תחומי הלימוד הנפוצים בתשע"ח, לתואר ראשון, היו מדעי הרוח ומדעי החברה. תחומים אלה, במיוחד מדעי הרוח, כוללים נושאים רבים שאינם שימושיים במיוחד עבור השתלבות בשוק העבודה, דוגמת תואר ב"לימודים קלאסיים" (יוון העתיקה ורומא העתיקה). מצד שני, במדעי החברה יש כמה נושאים "שימושיים" יותר דוגמת כלכלה, שיכולה להיות גם בסיס מצוין ללימודי המשך נוספים, בתחומי התמחות שונים.

תואר במנהל עסקים

בקרב מקבלי תואר שני, הובילו בתשע"ח מדעי הרוח וכן עסקים ומדעי הניהול. תואר במנהל עסקים, מתאים מאוד לרוח היזמית של מדינת ישראל. הוא טוב גם למי שמתכוון ללכת בכיוון יזמי ועצמאי וגם למי שמתכוון להשתלב כשכיר, בתפקיד ניהול עסקי. כיוונים אלה, פותחים למעשה פתח להיקף אפשרויות אדיר, שכר גבוה וקידום ולכן הם תמיד יהיו פופולאריים.

התארים הנחשקים ביותר

תקשורת

מדובר בתחום שצומח מזה כמה שנים. בעבר היה בו צורך מהיבטים כמו יחסי ציבור ועיתונות. בשנים האחרונות הצורך רק גדל והתחום כולו מתרחב ומשתכלל. רואים זאת למשל בעולם השיווק והפרסום באינטרנט, בהתקני מחשוב ניידים ובפלטפורמות דיגיטליות נוספות. אמצעי התקשורת עצמם מתרחבים והם כוללים כעת גם אתרי חדשות, פודקאסטים ואפילו רשתות חברתיות. תחום זה נתפס כמעניין, משפיע ורב אפשרויות.

תחומים ייחודיים ונקודתיים

יש אנשים שיודעים בדיוק מה הם רוצים. ייתכן שעוד כילדים, הן ידעו שהם רוצים להיות בעתיד למשל וטרינרים. מישהו אחר, עשוי לרצות להיות ארכיאולוג, לאחר שצפה בסרט "אינדיאנה ג'ונס". זה יפה, אם כי מדובר פעמים רבות בתחומים שמחייבים מסלול לימודים ארוך, שהרף בהם גבוה מאוד ושהיקף הביקוש לעובדים לבסוף נמוך יחסית. כך או כך, תמיד יהיו רבים שילכו לפי הלב או לפי חלומות אלה, איך שלא נתאר זאת.

 

לסיכום

לא קל להחליט מה ללמוד. טוב לדעת לשם כך מהם התחומים הבולטים ביותר, אך אולי עדיף להחליט ממה שיותר קרוב ללב.