דרכון פורטוגלי

מעוניין באזרחות פורטוגלית? ישראלים רבים מודעים כיום לאפשרות להוציא אזרחות פורטוגלית ובמקביל, ישנן חברות מקומיות רבות אשר מסייעות להם להשיג זאת. במה בעצם מדובר?

הליך מיוחד

ניתן כיום לבצע הליך סטנדרטי מול שלטונות פורטוגל, אשר יקנה לכם אזרחות במדינה זו. זאת, במידה ותוכלו להוכיח, שאתם בין צאצאי היהודים שעזבו את פורטוגל או מאלה שגורשו ממנה, החל מסוף המאה ה-15. כמו כן, עליכם להיות מעל גיל 18 וללא עבר פלילי. בכדי לדעת האם אתם אכן זכאים לאזרחות כזו ובמה כרוך התהליך להשגתה, מומלצת התייעצות עם עו"ד שמתמחה בכך.

מאיפה הכל התחיל?

ככל הידוע, יהודים חיו בפורטוגל החל מהמאה ה-12 לפחות. עם זאת, ההיסטוריה שלהם במדינה ים תיכונית זו, כמו במדינות רבות ברחבי אירופה, לא הייתה קלה. זו הייתה היסטוריה רצופת תלאות ותהפוכות. ידועה במיוחד בהקשר זה תופעת ה"אנוסים" – אותם יהודים רבים, אשר אולצו לחיות תוך העמדת פנים מתמדת, שהם כביכול נוצרים. עוד בלטה במדינה זו לאורך ההיסטוריה, התופעה של גלי עזיבה נרחבת של יהודים. חלקם ברחו בתקופות שונות כתגובה לסכנות ולאנטישמיות הבוטה וחלקם גורשו באופן יזום על ידי מנהיגי הממלכה.

בעידן המודרני

כיום היחסים בין שתי המדינות, כמו גם בין עולם היהדות לתושבי פורטוגל, הרבה יותר חיוביים ויציבים. מדובר במדינה, אשר יש לה יחסים דיפלומטיים עם מדינת ישראל מאז שנת 1977. מאוחר יותר, בשנת 2015, הרפובליקה הפורטוגלית חוקקה חוק חדש, אשר מאפשר קבלת אזרחות מקומית למי שיוכיחו שהם מצאצאי היהודים שעזבו את המדינה או שגורשו ממנה. מאז חקיקת החוק פורץ הדרך, יהודים רבים ניצלו ומנצלים אפשרות זו ומוציאים אזרחות פורטוגלית.

היתרונות

היתרון הראשי בקבלת אזרחות פורטוגלית, הוא באפשרות לשימוש בדרכון פורטוגלי, אשר מספק לבעליו גישה בעצם לכל מדינות האיחוד האירופי. בזכות גישה רחבה זו, בעל הדרכון יכול לנסוע, לגור וכן לעבוד במגוון מדינות אירופאיות, בקלות רבה במיוחד. כל מקרה לגופו, אך כללית, יש לאפשרות זו השלכות, גם מעבר להיבט הפשוט של הגירה למדינה אחרת (פורטוגל). בהתאם לנסיבות האישיות של כל אחד ואחת, אזרחות פורטוגלית עשויה להשתלב היטב ולסייע, במקרים של השקעות בחו"ל למשל, בפורטוגל או במדינות אחרות באירופה. היא גם עשויה להקל על עבודה או לימודים באירופה. בנוסף, הוצאת ויזה למקומות אחרים בעולם, עשויה להיות קלה יותר עבור אזרחי פורטוגל. עוד נציין, כי יש בין שתי המדינות אמנה למניעת כפל מס, דבר שעשוי להיות רלבנטי לאנשי עסקים, שעובדים בשתי הארצות.

לסיכום

קבלת אזרחות פורטוגלית עשויה להישמע כצעד יוצא דופן לרבים. מצד שני, היא תהיה במקרים מסויימים לעזר רב. עבור מי שעשוי להיות זכאי לכך, זו היא בהחלט אפשרות מעניינת שכדאי לבדוק ולשקול ברצינות.